Silový trojboj vs kulturistika: mnoho lidí si myslí, že jsou jedno a totéž. I když jsou oba sporty typy odporového tréninku, existují mezi nimi některé klíčové rozdíly. Sporty zahrnující odporový trénink, jako je vzpírání, vám pomohou budovat svaly, zlepšit flexibilitu a rovnováhu a snížit riziko zranění. Navíc dobré procento svalové hmoty na těle vám může pomoci zvládnout vaši váhu. Je to proto, že svalová tkáň spaluje více kalorií, dokonce i v klidu, čímž zvyšuje váš metabolismus, což vede k postupnému a efektivnímu hubnutí.
Pokud chcete porovnat silový trojboj a kulturistiku, je důležité pochopit, že sportovci, kteří se účastní každého sportu, chtějí dosáhnout různých výsledků. Powerlifteři se zaměřují na zvýšení své celkové síly, a zatímco rozvoj síly je důležitý i pro kulturisty, kulturistika má v sobě i estetický prvek.
Takže bez ohledu na to, zda chcete nebo nechcete zvedat závodně, začlenění silového trojboje nebo kulturistiky je skvělým doplňkem vaší zdravotní a fitness praxe. Tento článek se podívá na rozdíly mezi powerliftingem a kulturistikou, probere klady a zápory každého z nich a porovná je.
Powerlifting
Sportovci v silovém trojboji se zaměřují na tři primární zdvihy, které procvičují velké svalové skupiny: zádové dřepy , mrtvé tahy a bench press.
Tyto tři zdvihy procvičí vaše největší svalové skupiny a aktivují vaše jádro. Vybudování silného jádra pomáhá zlepšit rovnováhu a držení těla a může zmírnit bolesti zad a zabránit zranění. A co víc, silné svaly jádra usnadňují vše, a to nejen v posilovně. Silné svaly jádra usnadňují ohýbání se, abyste něco zvedli, lézli po schodech, přenášeli těžké tašky a další.
Bench press procvičuje kromě jádra především svaly hrudníku a paží. Mrtvé tahy a zadní dřepy posilují vaše jádro a zároveň procvičují největší svaly na nohou a spodní části zad. Zadní dřepy vyžadují, abyste drželi činku přes ramena a za krkem, na rozdíl od před sebou, jako například při předním dřepu nebo goblet dřepu, nebo vzduchových dřepech, které nevyžadují vůbec žádnou extra váhu.
Powerlifteři mají za cíl jedno opakování své maximální váhy a většina jejich tréninku se zaměřuje na posílení svalů potřebných k provedení těchto tří pohybů. Trénink spočívá ve zvýšení množství váhy, kterou mohou zvednout, s malým počtem opakování, po kterém následuje dlouhá doba odpočinku. V udržovací fázi, během které powerlifter cvičí, aby si udržel svou maximální sílu, bude pravděpodobně podávat výkon s nižší váhou, ale zvýší počet opakování v sérii.
Powerlifteři navíc procházejí cviky, které posilují stabilizační svaly na nohou a zádech, jako jsou dobré ráno, rumunské mrtvé tahy a výpady.
V soutěži jsou powerlifteři posuzováni nejen podle toho, jakou váhu dokážou zvednout, ale také podle formy. Dobrá forma je nezbytná pro jakoukoli formu zvedání, ale protože powerlifting zahrnuje tak velké množství váhy, technika je ještě důležitější.
Bodybuilding
Kulturistika se zaměřuje na maximalizaci velikosti svalů a redukci tělesného tuku, aniž by klesal na nebezpečně nízkou úroveň.
Kulturisté mají tendenci chtít dobře definované svaly, které „vyskočí“ a jsou viditelné. Počet opakování bývá vyšší a množství zvednutého závaží má tendenci být nižší ve srovnání s powerliftery, ale kulturistika také zahrnuje zvedání těžkých závaží a posilování větších svalových skupin, přičemž zahrnuje dodatečné izolační pohyby, které procvičují menší svalové skupiny k dosažení definice. Kulturisté navíc berou kratší doby odpočinku.
V soutěži jsou kulturisté posuzováni podle vzhledu a symetrie jejich postavy. Kulturisté si vybírají oblečení, které odhaluje velkou část jejich těla, a používají samoopalovací přípravek, aby tuto definici skutečně zdůraznili. Kulturisté se prezentují před rozhodčími a předvádějí různé pózy, které předvádějí své svaly.
Rozdíly mezi silovým trojbojem a kulturistikou
Jaké jsou tedy hlavní rozdíly mezi silovým trojbojem a kulturistikou? Cvičitelé obou sportů se věnují budování svalů, ale způsob, jakým se vyvíjí síla, má tendenci se lišit, když porovnáte powerlifting a kulturistiku.
Powerlifteři zvednou maximální možnou váhu pro menší počet opakování , obvykle ji omezí na jeden nebo dva zvednutí velmi těžké váhy. Tento druh zvedání je dobrý pro zlepšení vaší maximální síly.
Na druhou stranu kulturisté zvedají méně závaží, ale dělají více opakování , což stimuluje růst svalů.
Powerlifteři také cvičí převážně složené cvičební pohyby, jako jsou mrtvé tahy a dřepy, které posilují větší svalové skupiny. Kulturisté praktikují tyto pohyby také, ale do svých tréninkových rutin přidávají také izolační pohyby, jako jsou bicepsové lokny a zdvihy ramen, které procvičují menší svalové skupiny. Těmito izolačními pohyby kulturisté dosahují definice. Když porovnáte postavu lidí, kteří cvičí silový trojboj a kulturistiku, kulturisté mají tendenci být vyhraněnější a „vytvořenější“ než siloví trojbojaři, i když powerlifter velmi pravděpodobně má celkově větší sílu.
Klady a zápory silového trojboje vs kulturistika
Když porovnáme silový trojboj vs kulturistika, je jeden lepší než druhý? Záleží na tom, jakého konečného výsledku chcete dosáhnout, ale obě činnosti mají svá pro a proti.
Na jedné straně vám powerlifting i kulturistika pomohou budovat svaly, což je zásadní pro každého, kdo chce zhubnout, protože svalová tkáň zrychlí váš metabolismus. Lidé, kteří hubnou tím, že budují svalovou hmotu, bývají úspěšnější než lidé, kteří spoléhají na počítání kalorií jako svou primární metodu hubnutí, a hubnutí má tendenci zůstat mimo, když zvýšíte svalovou hmotu.
Silový trojboj i kulturistika vám navíc nabízejí způsoby, jak změřit své zlepšení, což vám může pomoci zůstat motivovaní pokračovat, i když jste si ještě nevšimli velkých změn ve svém těle.
Powerlifting může také pomoci zlepšit hustotu kostí a funkční sílu, protože maximalizujete své největší svalové skupiny. Kulturistika na druhou stranu zaměstnává více svalových skupin, takže vaše celková svalová hmota se kulturistikou více zvětší. Kulturistické rutiny také obvykle zahrnují více kardia než rutiny powerliftingu, protože zotavení z kardiovaskulárního tréninku zanechává vašemu tělu méně energie a energie je potřebná pro regeneraci a růst svalů.
Výživa je životně důležitá pro kulturisty i powerliftery, takže účast v obou sportech vám nabízí příležitost dozvědět se více o složkách výživy, jako je sledování makroživin.
Oba sporty se však zaměřují pouze na jeden aspekt kondice: sílu. Při posuzování zdraví a kondice je třeba vzít v úvahu další důležité faktory, jako je flexibilita, kardio a pohyblivost kloubů . Kromě toho má kultura obklopující oba sporty potenciál být velmi toxická, což zvedá cvičence k užívání steroidů, pokud mají pocit, že na to nestačí. A konečně, nesprávná forma může vést k vážnému zranění.